Samohodnotiace otázky (SAO):

 

1. Vyberte a posúďte, ktorý z týchto textov spĺňa kritéria príhovoru?

Text A:
          Takmer tri štvrtiny Zeme pokrývajú oceány a moria. Bilióny ton slanej vody sú domovom nehlučných žralokov, hravých delfínov, obrovských veľrýb, oranžových krabov tŕnitých, velikánskych chobotníc s ôsmimi dlhými chápadlami, priateľských korytnačiek a rýb všetkých tvarov a veľkostí. Nádherné podmorské záhrady pestro sfarbených koralov poskytujú domov pŕhlivým morským sasankám. jedovatým morským slimákom a smrtiacim úhorom. Mnohé oblasti svetových morí a oceánov sú príliš hlboké, tmavé a chladné. Preto tam môžu prežiť iba malé jednoduché formy života. Iné miesta sú zasa fantasticky hlboké, takže ich ešte nikto nedokázal preskúmať.
Jedného dňa možno zistíme, že tento tichý vodný svet obývajú ešte neuveriteľnejšie živočíchy, než si vieme predstaviť.


Text B:
           Za roky našej učiteľskej praxe sa ešte nestalo, aby sme zabudli na 28.marec. Už pol storočia hovoríme tomuto dňu „Deň učiteľov“. Je symbolom „vďaky a uznania“ nielen pre učiteľa v pravom význame slova, ale aj pre všetkých tých pedagogických a nepedagogických zamestnancov školstva, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu.
Výsledky našej práce sa prehodnocujú počas školského roka viackrát, ale viem, že práve v takýto slávnostný deň potešia úprimné slová vďaky a uznania viac ako inokedy. Tradícia má v sebe čaro a nemyslím si, že rokmi by strácala táto tradícia „dňa učiteľov“ na význame. Práve naopak, je nadčasová, pretože ako povedal Komenský:  učiteľ bude vždy ten, ktorý v spoločnosti „vzbudzuje ducha slobodného premýšľania a rozvíja cit osobnej zodpovednosti“.  Dovoľte preto vyjadriť vďaku a uznanie Vám všetkým, ktorých zásluhou funguje naša škola už pekných pár rokov. Oceňujem Váš profesionálny a ľudský prístup k žiakom, k práci, k prezentácii školy na verejnosti.
Verím, že každý z nás sa bez problémov môže stotožniť s týmto konštatovaním A.Lincolna: Robím najlepšie ako viem, maximum z toho, čo vládzem, a to budem robiť až do konca. Ak sa na konci ukáže, že som robil dobre, nezaváži nič z toho, čo povedali proti mne. Ak sa na konci ukáže, že som robil zle, nič na tom nezmení ani desať anjelov, ktorí budú prisahať, že som robil dobre...
Teším sa, že aj tento rok sme „Deň učiteľov“ nenechali bez povšimnutia. Všetky doterajšie „tajné“ prípravy nasvedčujú tomu, že dnes bude mať zelenú hlavne „sranda“. Chvíľu zabudnime na „vážne témy“, ktoré nás v školstve trápia, na chvíľu sa odpútajme od rodinných problémov, vypnime všetky rušivé momenty a s úsmevom a v pohode „relaxujme“. Venujme toto popoludnie len sebe, doprajme si oddych – veď si ho zaslúžime.
Prajem Vám krásne popoludnie a pohodový večer.

Text C:
          Sociálna práca je odborná disciplína, teoreticky zameraná na oblasť sociálnej starostlivosti o jednotlivca, skupiny, spoločnosť ako aj prípravu odborníkov pre oblasti sociálnej starostlivosti. Je to aj praktická činnosť, ktorá je zameraná na predchádzanie a úpravu problémov jednotlivcov, skupín, komunít. Uskutočňuje sa prostredníctvom organizovaných sociálnych služieb zameraných na získavanie a spracovanie informácií o príčinách vzniku hmotnej a sociálnej núdze, ako aj o potrebe poskytovania sociálnej pomoci, voľby adekvátnej formy pomoci a sledovanie účinnosti spoločnosti.
Na Slovensku existuje asociácia sociálnych pracovníkov Slovenska. Sociálna práca ako odborná činnosť svojimi všeobecnými a špecifickými metódami poskytuje pomoc ľuďom pri predchádzaní a riešení ich nepriaznivých sociálnych situácií, ktoré sú dôsledkom najmä zdravotného postihnutia, veku, zlyhania výchovnej funkcie rodiny, absencia sociálnych návykov, dlhodobej nezamestnanosti, životných okolností spôsobených živelnými pohromami, imigráciou, vojnami a pod.

2. Predstavte si, že ste poverený pripraviť si príhovor na slávnostnú akadémiu pri príležitosti Dňa učiteľov. Analyzujte situáciu a navrhnite postup (osnovu) prípravy príhovoru.

3. Vymenujte päť ľubovoľných charakteristických znakov, ktoré sa v príhovoroch vyskytujú najčastejšie.

4. Predstavte si, že si pripravujete príhovor k životnému jubileu pedagogického zamestnanca, ktorého veľmi dobre poznáte.      Čo u tohto človeka vyzdvihnete, na čo upozorníte?   

                • negatívne vlastnosti, kritika,
                • pozitívne črty, pochvala, úcta,
                • nič osobné o tomto človeku nespomeniem.

 

 

Odpovede na samohodnotiace otázky:

  1. Vyberte a posúďte, ktorý z týchto textov spĺňa kritéria príhovoru?

    Text B: má znaky príhovoru.

  2. Predstavte si, že ste poverený pripraviť si príhovor na slávnostnú akadémiu pri príležitosti Dňa učiteľov. Analyzujte situáciu a navrhnite postup (osnovu) prípravy príhovoru.

         Začneme vhodným oslovením (napr.: Milé kolegyne a kolegovia).
         V úvode navodíme primeranú atmosféru.
         Premyslíme si primeranú „ústrednú myšlienku“,
         vhodný je aj  nejaký citát a v jadre príhovoru ju rozvinieme.
         Pridržiavame sa charakteristických znakov príhovoru s ohľadom
         na aktuálnu situáciu.
         Dosť podstatné je poznať zloženie kolektívu, ktorému je príhovor
         adresovaný.
         Príhovorom  navodíme slávnostnú atmosféru. 
         Záver je stručný a efektný.

  3. Vymenujte päť ľubovoľných charakteristických znakov, ktoré sa v príhovoroch vyskytujú najčastejšie.
  4. Napríklad: adresnosť, stručnosť, srdečnosť, úcta, úprimnosť.
    Použiť citáty, verše, rečnícke otázky, príklady, prirovnania,
    gestá, mimiku, meniť intonáciu hlasu a pod.

  5. Predstavte si, že si pripravujete príhovor k životnému jubileu pedagogického zamestnanca, ktorého veľmi dobre poznáte.       Čo u tohto človeka vyzdvihnete, na čo upozorníte? 
  6. d/ Jednoznačne na pozitívne črty, pochvalu, úctu, srdečnosť, veselé príhody a pod.